Giyilebilir teknolojiyi anlamamız ve hissetmemiz en bariz biçimde akıllı saatlerle oldu sanırım. Bugün ise akıllı saatler, telefon menülerinin yerini almaklar kalmadı; ticari konularda dahi süreçlere dahil olmaya başladı. Diğer aygıtlarla konuşan ve kesintisiz iletişim sağlayabilen; gözlük, bileklik, saat gibi aksesuarlara, lojistik sektöründe operasyonel verimliliği artıran onlarca yeni cihaz eklendi bile.

Tedarik zincirinin farklı katmanlarında, çeşitli teknolojik uygulamalara rastlansa da şu anda teknolojinin en derinden nüfus ettiği alan olarak depo tarafını söylememiz mümkün. Depo operasyonlarında yapılan teknolojik destekli iyileştirme çalışmalarının depo verimliliğine %30 civarın katkı sunabileceği uzmanlarca değerlendiriliyor. Teknoloji kullanımının depo yönetiminde manuel girişleri ortadan kaldırması ve birçok süreci otomatize etmesi, lojistik sektörüne iyi bir örneklik teşkil etmektedir.

Giyilebilir teknolojiyle kargo ve lojistik firmalarının depolarında, ürünlerin bilgilerine efor sarf etmeden ulaşılıyor ve cihazların vücuda giyilmesi sayesinde hareket engeli yaratmadan kullanılabiliyor. Aynı zamanda otomatik işleme ile veri kaydının manuel girişini ortadan kaldırıyor, bu durum da doğruluk payını artırıyor. 

Doğruluk payının artması ve otomatik veri toplama sayesinde, yürütülen süreçler hızlanıyor ve ciddi oranda maliyet tasarrufu sağlıyor.

Maddi kazançların yanı sıra cihazı kullanan çalışanların, vücut ısısından, kalp ritmine kadar takibi sağlamakta ve olağan dışı bir durum karşısında uyarı vererek erken müdahale imkanı sağlamaktadır.  

DHL kısa süre önce Hollanda’daki bir depoda akıllı gözlükleri ve artırılmış gerçeklik sistemlerini test eden bir pilot proje tamamladı; sonuç, toplama işlemi sırasında yüzde 25’lik bir verim artışı gerçekleştiğini aktardı. 

Akıllı gözlükler, sipariş toplama talimatlarının görsel görüntülerinin yanı sıra, öğelerin nerede bulundukları ve nereye yerleştirilmeleri gerektiği hakkında bilgi sağlar. 

Sadece depo yönetimi değil; sürücüler için de tasarlanan akıllı gözlükler, iç mekan navigasyon yetenekleri sayesinde, belirli öğelere giden en iyi rotayı fark edebilirler, böylece daha verimli yol planlaması ile seyahat süresini önemli ölçüde azaltırlar. 

Şu anda Knapp , SAP ve Ubimax gibi şirketler tarafından sunulan artırılmış gerçeklik sistemleri akıllı gözlük ekranı, kamera, giyilebilir bilgisayar ve pil paketinden oluşuyor. 

Bir diğer teknoloji, cilde uyumlu maddelerden yapılmış dövmeye benzer bir ürün. MIT Doktora öğrencileri ve Microsoft Research’ten bir ekip, cildinizi mobil cihazınızı kontrol etmek için bir arayüze dönüştürebilen bir tür ‘akıllı’ dövme olan DuoSkin adlı yeni bir sistem geliştirdi. DuoSkin, herkesin doğrudan cildine takılabilen, özelleştirilmiş fonksiyonel cihazlar oluşturmasını sağlayan bir üretim işlemidir. Günlük kullanım için ucuz, cilt dostu ve sağlam bir malzeme olan altın metal yaprak kullanarak üç tip cilt üstü arayüze sahiptir. Bunlar: Dokunmatik girişi algılama, çıktı görüntüleme ve kablosuz iletişim.  DuoSkin cihazları, kullanıcıların kişisel bir stil ifadesi olarak hizmet ederken, mobil cihazlarını kontrol etmelerini, bilgileri görüntülemelerini ve ciltlerinde bilgi depolamalarını sağlar.

Bir diğer teknoloji ise akıllı saatler. Pebble Smartwatch’a dayanan W&H Systems ‘Shiraz’ depo yöneticilerinin dağıtım ve yerine getirme operasyonlarını bileğinden daha iyi yönetmek için kritik anahtar performans göstergeleri toplamasına olanak tanır. Bir depo yöneticisi toplantıda olabilir ve akıllı saatinde hemen karar vermesini gerektiren etkinliği görebilir ve akıllı saati üzerinden aksiyon alınabilir. 

Shiraz Depo Kontrol Sistemi ile, müşteri siparişlerinin ve hizmet seviyelerinin karşılanmasını sağlamak, stok seviyelerini izlemek ve operasyonel performansı denetlemek için önemli KPI’lara bakabilirler. Smartwatch ile ayrıca dağıtım operasyonlarında neler olup bittiğini görmelerini sağlayan e-postalar, sesli postalar, kısa mesajlar ve bildirimler alabilirler. Shiraz’ın, depo operasyonlarını görselleştirdiğini ve yönetimi 7/24 güncel tutan e-posta ve metin uyarıları ile kritik olay raporlaması sağladığını aktardılar. 

Yukarıdaki örneklere nazaran, sektörde daha ulaşılabilir olan, yüzük şeklinde kullanılan barkod okuyucular kullanılıyor. Ürünlerin üzerinde bulunan barkodlar ile uzun uzadıya ürün kaydı yapmaksızın tek tıkla ürün bilgileri elde ediliyor. Diğer sistemler kadar gelişmiş olmasa da barkod okuyucuları maliyet açısından daha uygun olduğundan yaygın olarak kullanılıyor. 

Honeywell şirketinin  Kuzey Amerika, Latin Amerika, EMEA ve Asya Pasifik ülkelerinde yaptırdığı bir araştırma, iş akışında yapılan iyileştirmeler sayesinde günde teknisyen başına en az 30 dakika tasarruf sağlanabileceğini ortaya koyuyor. Bu da yılda yaklaşık 875 bin ABD doları tasarruf anlamına geldiğini belirtiyor. 

MÜSİAD’ın 2017 Lojistik Sektör Raporu’nda verilen bilgilere göre, 2020 yılına kadar kimi kaynaklara göre 30 milyar kimi kaynaklara göre ise 24 milyar civarında cihazın birbirine bağlı olması bekleniyor. Bunların 10 milyar adedi bizim kullandığımız telefonlar tabletler ve giyilebilir sistemlerden oluşacak. Bu sistemin geliştirilmesi, uygulamaların hazırlanması, cihaz donanımları, sistem entegrasyonları, veri depolama sistemlerinin oluşturulması güvenlik ve bağlantı gibi nesnelerin interneti (IOT) çözümlerine ise milyarlarca dolarla ifade edilen kaynaklar aktarılacak. Bu kaynakların geri dönüşümü ise 2025 yılına kadar 13 trilyon dolar olarak hesaplanmaktadır.

Bu konuda önemli araştırmalar yapan ve bu konuda bir rapor yayımlayan Gartner şirketi birbirine bağlı nesnelerin 2016 yılında 2015 yılına göre % 30 arttığını ve 6,4 milyara ulaştığını düşünüyor. 2016 yılında her gün 5,5 milyon nesnenin birbirine bağlandığını ifade ederek, 2020 yılında 20,8 milyar adete ulaşacağını tahmin ediyor. 

Related posts

Wearable Technology Steps in the Logistics Industry
Last updated on: Published by: yelizyedibela 0
Global Freight Forwarders – TOP 10 forwarders
Last updated on: Published by: yelizyedibela 0
TÜRKİYE’DE TREYLER ÜRETİMİ VE ÜRETİCİLERİ
Last updated on: Published by: yelizyedibela 0
“Coronavirus” Impact on Logistics Industry
Last updated on: Published by: yelizyedibela 0
Lojistikte Uberizasyon Çağı
Last updated on: Published by: yelizyedibela 0