Uber, 2016 Mayıs ayında yük taşımacılığına yönelik bir uygulama olan, Uber Freight’i tanıttı. Yük taşıyan şoförler ve yükler ile taşımacılık yapan firmaları bir araya getiren bir platform kurmuş. Uygulamanın amacı, süreci daha verimli ve hızlı hale getirmek. Ayrıca şoförlerin ödemede yaşadığı mağduriyeti gidermeyi amaçlıyor. Tır şoförlerine, 30 güne kadar uzayan ödeme beklentilerini bir kaç güne indirmeyi vaadediyor. Uber’in geçtiğimiz yıllarda Otto’yu da satın almasını göz önünde bulundurursak, lojistik sektöründe hızlı adımlarla tırmandığını söylememiz mümkün.

Son dönemlerde bu uygulamaya yeni özellikler eklendi. İlk yeni özellik, sürücülerin bir yük almak için nerede ve ne zaman bulunacaklarını gösterebilmelerini sağlayan Post My Truck hizmeti. Ayrıca, yeni özellikle birlikte sürücüler, açık oldukları iş türünü (kısa, orta veya uzun mesafeli olsun) not edip, kargo taşımacılığı için seçildikten sonra bildirim alabiliyorlar.

Uber Freight Plus adıyla tanıtılan müşteri bağlılık programı ise kullanıcı için birçok avantaj içeriyor. Buna göre; Uber Freight Plus programı ile kullanıcılar, ABD genelinde belli yakıt istasyonlarında galon başına 0,20 dolar yakıt indiriminden faydalanabilecek.  Öte yandan programda, araçların bazı bakım masrafları konusunda da indirim yapılacak. Zira Uber, bakım için araç sahiplerinin %20 oranında avantaj yakalayacaklarını belirtiyor.  Öte yandan program dahilinde mobil operatör hizmetlerinde de aylık indirimler söz konusu.

Dünya Ticaretinde yılda 20 trilyon USD dönüyor. Bunun yaklaşık 7.5 Trilyon USD’ı ise Lojistik ve tedarik zinciri yönetimi alanında. Teknoloji, sektörü hızla dönüştürüyor, ve rekabeti kızıştırıyor. 

Uber gibi kendini sürekli geliştiren bir şirket daha var ki, dört büyüklerden Amazon

Amazon Teksas’ta bir uçak kargo transfer merkezi kuruyor. Paketleme, teslim etme ve tüm bu aşamaların sorunsuz bir şekilde yapılacağı yeni merkez, Amazon’un kendi lojistik birimini oluşturarak hizmet vermesi adına da önemli. Ayrıca kargo teslimatlarının drone ve hava balonları ile yapılması fikri sunuldu.

Amazon, teslimatların drone ile çok kısa sürelerde teslim edilebileceğini ve bu fikrin hayata geçirilmesi için ciddi bir çalışma yürütüldüğünü duyurdu. Amazon, 2017 yılında Londra Stansted ve Conwall Havaalanları’nda gerçekleştirdiği test uçuşlarında oluşturulan güvenlik raporlarını düzenli olarak incelemektedir. Drone ile teslimat, birçok şüphe barındırıyor fakat gelişen teknolojinin bütün bu şüpheleri kaldıracağı ve gelecek yıllarda drone ile teslimatın yaygınlaşacağı düşünülüyor. Yakın gelecekte çok ağır cisimler taşınamayacağını düşünsek de, bireysel kargoların drone ile taşınması bu alanda hizmet veren kara taşımacılığını olumsuz etkileyecektir.

Bütün bu gelişmeler sektördeki dengelerin çok hızlı değişebileceğini gösteriyor. Uber Freight verimliliği arttıracak ve sağladığı kolaylıklarla kullanıcı sayısını giderek arttıracak gibi görünüyor.

Amazon drone ile taşımayı yaygınlaştırdığında, kargo ulaştırma süresi çok kısaldığından talebini büyük ölçüde arttıracaktır. Tüketici alışkanlıkları bu noktada değişebilir. İnsanlar tek tıkla yarım saat içinde istedikleri ürüne ulaşabilecekler. Maliyetin ne ölçüde değişeceği talebe yön verecek önemli unsurlardan fakat Amazon bu noktayı planlamıştır diye düşünüyorum.

KAYNAKÇA:

https://webrazzi.com/2018/03/22/uberden-lojistik-sektorune-yonelik-musteri-baglilik-programi-uber-freight-plus

https://www.lojistikcilerinsesi.biz/2018/03/25/uber-freight-uygulamasi-ile-kamyon-tasimaciligina-da-el-atiyor

https://www.webtekno.com/uber-in-kamyon-soforu-uygulamasi-uber-freight-a-yeni-ozellikler-geldi-h38365.html

https://anahtar.sanayi.gov.tr/tr/news/sanayi-4-0in-lojistik-sektorune-etkileri/9635

https://www.utikad.org.tr/Detay/Sektor-Haberleri/14417/amazon-hava-kargo-merkezi-kuruyor

Related posts

Global Freight Forwarders – TOP 10 forwarders
Last updated on: Published by: yelizyedibela 0
TÜRKİYE’DE TREYLER ÜRETİMİ VE ÜRETİCİLERİ
Last updated on: Published by: yelizyedibela 0
“Coronavirus” Impact on Logistics Industry
Last updated on: Published by: yelizyedibela 0
Lojistikte Uberizasyon Çağı
Last updated on: Published by: yelizyedibela 0
TÜRKİYE’DE ANTREPO İŞLETMECİLİĞİ
Last updated on: Published by: yelizyedibela 0

Leave a Reply