What3words, 3×3 metrekarelik 57 trilyon kareden oluşan bir dünya ızgarası oluşturmuş. Her kareyi uzun uzun cadde, sokak ismi veya sayılarla anlatmak yerine,  3 kelime tayin ediyor. Ve bu üç kelimeyle, neredeyse %100 doğruluk ile konum bildiriliyor, adres tarifi yapılıyor. Cadde, sokak veya kapı numarası karıştırma dönemi geride kaldı. 3 kelime ile kolaylıkla istediğimiz noktaya ulaşabiliyoruz.  

What3words isimli, Londra merkezli navigasyon firması, 2013 yılında Chris Sheldric, Jack Waley-Cohen, Mohan Ganesalingam ve Michael Dent tarafından kurulmuştur. 

Uygulama ilk bakışta nasıl olabilir dedirtiyor. Ve insanlar birçok noktada şüpheyle bakıyor. Dilden dile çevrilirken kelimelerin sayılarının değişebileceği ve bazı kelimelerin telaffuzda farklılık yaratabileceği ilk akla gelen sorulardan. Bu gibi durumların yaratacağı karışıklıklara karşın, firma konuya açıklık getiriyor.  What3words adına çalışan dil ekibinin her bir ürün için yeni bir kelime listesi çıkardığına ve en uygun kelimeleri seçmek için dil ekibinin her türlü durumu dikkate aldığına dikkat çekiyor. Kelimelerin özenle seçildiğinden bahsediyor. Benzer kelimelerin birbirine çok uzak konumlarda eklenmesi sayesinde olası bir karışıklığın hemen farkedileceğini de ekliyor.(Strawberry.snowman.rainbow, örneğin Namibya’da bulunurken, strawberry.snowmen.rainbows Kanada’da bulunması gibi) 

Bunca kolaylık yanında uygulamanın rakiplerinden en büyük farkı ise, çevrimdışı çalışmasıdır. Bu sayede yaşanan olumsuz koşullarda, uygulama hayat kurtaracaktır.

What3words, en çok lojistik sektörüne fayda sağlayacak. Adres doğruluğunu neredeyse %100 tuttuğu için firmaları, yaşanabilecek olumsuz koşullardan uzak tuttuğu gibi, teslimatın riskini de azaltıyor.İlerleyen dönemlerde lojistik firmaları tarafından çok daha fazla ilgi göreceği düşünülüyor çünkü yanlış adres ciddi maddi kayıplara yol açabiliyor ve What3words sayesinde bu kayıpların yaşanmayacağı söyleniyor.  

What3words; Kiribati , Moğolistan , Sint-Maarten , Fildişi Sahili , Cibuti , Tonga , Nijerya ve Solomon Adaları ülkelerinde kullanılıyor. Ayrıca Navmii’den otomobil üreticisi Mercedes-Benz’e kadar şirketlerle ortaklık kurdu.Birleşik Arap Emirlikleri’nde, Aramex teslimat sürücüleri paketleri doğru eve götürmek için what3words kullanıyor; Nijerya’da posta servisi posta göndermek için What3words kullanıyor.

Tanındıkça çok daha fazla talep gören bu uygulama 26 dili destekliyor. iOS ve Android için kullanılabiliyor. 

What3words, çevrimdışı kullanımı sayesinde sektörde ciddi bir devrim yaptı. Her konuda kolaylaştırıcı olan bu uygulama gün geçtikçe yayılacak ve rakiplerini çok geride bırakacak gibi duruyor.

KAYNAKÇA:

https://irelandstechnologyblog.com/app-of-the-week-what3words-35b7befb1bcb

https://what3words.com/

https://www.wired.co.uk/article/what3words-languages-translation-china-launch

Related posts

Global Freight Forwarders – TOP 10 forwarders
Last updated on: Published by: yelizyedibela 0
TÜRKİYE’DE TREYLER ÜRETİMİ VE ÜRETİCİLERİ
Last updated on: Published by: yelizyedibela 0
“Coronavirus” Impact on Logistics Industry
Last updated on: Published by: yelizyedibela 0
Lojistikte Uberizasyon Çağı
Last updated on: Published by: yelizyedibela 0
TÜRKİYE’DE ANTREPO İŞLETMECİLİĞİ
Last updated on: Published by: yelizyedibela 0

Leave a Reply