Avrupa’da kıta içi yük taşımacılığının yaklaşık %74’ü karayolu ile sağlanıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü’nden edinilen verilere göre Türkiye’de, yük taşımacılığının petrol boru hatları hariç yaklaşık %90’ı karayolu ile sağlanıyor. Karayolu ulaşımının bu dominansına bağlı olarak, karayolu taşımacılığı ile ilintili üretim sahalarının önemi artarak devam ediyor. 

Karayolu taşımacılığının olmazsa olmazı, treyler (yarı römork veya dorse şeklinde de kullanılıyor) üretimi konusunda Türkiye, dünyada hatırı sayılır bir konuma sahip. Türkiye’deki treyler üretiminin zirvesinde yer alan Tırsan firması, Avrupa’nın en büyük 3. treyler üreticisi olarak kabul ediliyor. Almanya ve Rusya’da da üretim tesisleri bulunan Tırsan’ın ana üretim üssü ise 365.000 m² toplam alanı ile Türkiye’nin en büyük treyler fabrikası konumunda olan Adapazarı tesisleridir. Tırsan, her yıl büyük çoğunluğu yurtdışına olacak şekilde 10 binin üzerinde treyler satışı gerçekleştiriyor. 1977 yılında kurulan Tırsan, bünyesinde kurduğu ve geliştirdiği AR-GE merkezi ile bir çok patent ve faydalı model ortaya koymuştur. 

Sektörün önemli firmalarından bir diğeri olan, Koluman, Mersin’de bulunan tesislerinde, ürettikleri treylerin 4’te 3’ünü yurt içi pazarına; 4’te 1’ini de yurt dışı pazarına satıyor. Rusya, Almanya, İtalya, Irak, Azerbaycan, Cezayir ve Tayland başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç ettiği yaklaşık 500’den fazla ürünle ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Şirket yetkilileri, ürünlerinin hepsinin kendi tasarımları olduğunu ve ürünlerinde yerlilik oranının %70 olduğunu aktarıyor. Koluman, geçtiğimiz yıl yurt içi ve yurt dışına toplam 1039 adet treyler sattı.

Treyler sektöründe bir diğer yerli üretici olan Serin, 20000 m2’lik üretim tesisi ve 200 personeliyle, geçtiğimiz yıl yurt içi ve yurt dışına toplam 742 adet treyler sattı. Firmanın, Konya’da 3 ayrı üretim tesisi bulunuyor.

Karayolu ulaşımında her alanda üretim yaparak ulaşım sektöründe bir öncü haline gelmiş Otokar, treyler sektöründe de köklü aktörler arasında yer alıyor. Otokar geçtiğimiz yıl treyler özelindeki ihracatını yüzde 78 arttırdı. Firma, uluslararası marka değerlendirme kuruluşu “Brand Finance” tarafından yayımlanan ‘Türkiye’nin En Değerli Markaları 2020’ raporunda, 12 sıra yükselerek 35. sıraya yükselmeyi başardı. Otokar bu yıl marka değerini 59 milyon dolar seviyesine taşıyarak, yüzde 140 artışla, raporda yer alan firmalar arasında değeri en fazla artış gösteren marka oldu.

Öztreyler, 1983 yılında kamyon üzerine ağaç kasa üretimi yaparak faaliyete başlamış fakat kısa zamanda eriştiği başarı ve römork, yarı römork, şasi ve üst yapı imalatına geçerek yarattığı ürün çeşitliliği sayesinde bugün, treyler sektöründe öncü aktörler arasında yer alıyor. Sakarya’da ikinci fabrikasını açan Öztreyler, üretim bandını genişletiyor. 

Anadolu’da sektörün farklı temsilcileri de her geçen yıl etkinliklerini arttırıyorlar. Adana merkezli Makinsan firması 15000 m2 açık, 15000 m2 kapalı alanı bulunan üretim tesisinde yaklaşık 120 kişiye istihdam sağlıyor ve her yıl 500’e yakın treyler üretiyor. Bunun yanısıra, Hatay’da bulunan BRF Treyler, 12000 m2 üretim tesisinde özellikle Frigorifik treyler üretimine yoğunlaşıyor.

Avrupa’da treyler üretimi konusunda Alman firmaları öne çıkıyor. Ayrıca bu firmalar, bu sektörde Türkiye’nin önemli bir pazar ve üretim üssü olduğunu düşünerek Türkiye’ye yatırım yapmaya devam ediyorlar. Bu firmalara verilebilecek örneklerin başında Türkiye’ye 2012 yılında gelen Krone yer alıyor. Firma yaklaşık 10 bin birimlik bir üretim kapasitesine sahip İzmir-Tire’de yer alan üretim tesisinde 250’den fazla istihdam sağlamaktadır. Krone firmasının Almanya dışında üretim yaptığı tek ülkenin Türkiye olduğunu belirtmeliyiz. Yine bir başka Alman firması olan Schmitz Cargobull, Adapazarı’nda bir fabrika kurdu. Treyler sektörüne aks üreten Saf Holland firması ise Düzce’de bir fabrika kurarak üretime başladı. Son olarak, sektörde 150 yıllık köklü bir tecrübeye sahip Wabco’da Türkiye’ye yatırım yapan firmalar arasında yer alıyor.

Türkiye’deki treyler üreticileri, yurt içi ve yurt dışı pazarında önemli bir konuma sahip ve ülkemizde üretilen her üç treylerden biri ihraç ediliyor. Türk şirketleri başta Avrupa olmak üzere, Türki Cumhuriyetler, Rusya, Ortadoğu ve Afrika’da pazar paylarını her geçen yıl arttırıyor. Yine de, TREDER Başkanı Yalçın Şentürk, Türkiye’nin treyler üretiminde 100 bin adet kapasitesi olduğunu fakat kapasitenin yalnızca 5’te 1’inin kullanılabildiğini belirtiyor. Üreticilerimizin, her geçen gün daha çok önem verdiği inovasyon, pazarlama ve markalaşma yönündeki çalışmaların meyvelerini vermesi durumunda, Türkiye’nin sektörün lider ülkesi Almanya ile rekabet edecek seviyeye gelmesi sürpriz olmayacaktır.

KAYNAKÇA

https://www.oztreyler.com.tr/index.php

https://commercial.otokar.com.tr/

http://www.serin.com.tr/

http://www.koluman-otomotiv.com.tr/

https://tirsan.com.tr/

https://www.intermobil.com.tr/markalarimiz/wabco/akilli-treyler-programi

https://www.dunya.com/sektorler/otomotiv/alman-treyler-ureticilerinin-yatirimda-yeni-rotasi-turkiye-haberi-381547

https://www.makinsantrailer.com.tr/

http://brf.com.tr/

Related posts

Global Freight Forwarders – TOP 10 forwarders
Last updated on: Published by: yelizyedibela 0
“Coronavirus” Impact on Logistics Industry
Last updated on: Published by: yelizyedibela 0
Lojistikte Uberizasyon Çağı
Last updated on: Published by: yelizyedibela 0
TÜRKİYE’DE ANTREPO İŞLETMECİLİĞİ
Last updated on: Published by: yelizyedibela 0
New Computerized Transit System
Last updated on: Published by: yelizyedibela 0

Leave a Reply